NAŠE CESTA


Bonjour,

Chystáte se do Paříže? Potom jste tu správně :)
Najdete tu inspiraci jak na vlastní pěst strávit příjemných pár dní ve francouzské metropoli. Poradíme vám, jak se do tohoto města plného památek, muzeí, romantiky a spousty dalších zajímavých věcí dopravit, kde se ubytovat, co stojí za to vidět a kolik si na to vše připravit. Na těchto stránkách je pro inspiraci popsáno, jak jsme my strávili v Paříži krásných 8 dní.


Začaly prázdniny a chtělo to konečně po maturitě někam vypadnout. Za levno, přece jen jsme ještě pořád chudí studenti... Naší největší výhrou byla cesta. Za 200Kč tam a zpátky autobusem se Student Agency :-) Vy co těmito autobusy jezdíte, jistě víte, že je to vcelku pohodová cesta pokud máte milou "letušku". Z Prahy jsem vyrazili s mírným zpožděním v 18:00 a na "nádraží" La Defense jsme dorazili v 7 hodin ráno.
Co teď? Jak se dostaneme na hotel (F1 - pokoj za 36eur na noc)? No nešlo to zrovna rychle, nejdřív se muselo najít metro. Sakra! Kde tady to metro vlastně je? to už jsme stáli u nějaký mapky Paříže. Ještě štěstí, že ti Francouzi jsou tak ochotní. A to nevěděl jak jsem po česku nadávala...ten francouzský chlapík nám tou svojí nesrozumitelnou řečí sám od sebe poradil směr kudy k metru.

...Hurá!!! Metro!
Teď už jen zbývalo udělat si kartičku na metro (Carte Orange) na týden. Žábožrout za okýnkem se jaksi zapomněl naučit anglicky. Ještě štěstí, že byl poblíž nějaký securiťák nebo dispečer, či co... S jeho pomocí jsem získali karty a hurá metrem k hotelu :-)
No jo, jenže metro v Paříži je malinko složitější než třeba to pražské. A nějak nás to nechtělo s naší kartou platnou pro první dvě zóny pustit dovnitř. To ráno už potřetí nám francouzský občan /spíš občanka/ sám od sebe pomohl (asi viděla můj ztrápený výraz). No koupili jsme ještě jeden obyčejný lístek a v půl 11 se dostali k hotelu poblíž Stade de France. Ubytovali jsme se a spali. No den ještě nebyl u konce. Takže odpoledne zpátky do metra.
Najít gotickou budovu Notre Dame nebylo už těžké. Bohužel na večer už bylo zavřeno, ale my se do ní ještě během našeho pobytu podíváme.
Co musí každý turista vidět prevní den v Paříži? Zpátky do metra a po žlutý na třetí zastávce vystoupit, vyjít pár schodů a ta Eiffelova věž by tu měla někde být...No není :(
Tak ještě pár metrů ve směru davu turistů a najednou je před vámi. Poprvé působí monstrózně, úžasně, romanticky a možná trochu vítězně a vy jste konečně před ní... Později, když ji budete vidět denně, tak už vám taková nepřijde, ale první den zíráte na tu věž, kterou jste si tolik přáli vidět... :))

V úterý, jelikož je většina muzeí v Paříži zavřená, jsme se vydali na takovou "menší" procházku. Metrem jsme dojeli na nádraží Les Halles (asi největší metro křižovatka v Paříži). Tady si zejména ženy užijí nakupování :)) Dále pokračovali pěšky ke kostelu sv. Eustacha, prošli zahradami a po projití několika uliček se ocitli u Louvru. Prošli jsme kolem pyramidy a zahradami se vydali směrem k Obelisku a na Champs Elysées. Našli jsme i Velký a Malý palác. V tom menším byla otevřena výstava francouzského malířství. Do spousty muzeí v Paříži se neplatí vstup a tak tomu bylo i v Malém paláci. Po prohlídce jsem prošli Champs Elysées až k Vítěznému oblouku a pak frčeli zpátky na hotel si trochu odpočinout. Večer přišla prohlídka osvětlené Eifelovky a Vítězného oblouku, tyto dvě památky jsou za tmy opravdu nádherné. Jen to trochu kazí černoši prodávající malé eifelovky či předražené víno a navíc jsou hrozně otravní.

Ve středu jsem se konečně dočkala Louvru, který mě v mnoha ohledech potěšil a v jiných taky dost zklamal. Louvre, jak jistě víte je velice rozsáhlý a opravdu, pokud byste ho chtěli procházet celý a pořádně, potřebovali byste na to týden :) minimálně. Louvre se skládá z tří rozlehlých budov - Denon, Richelieu a Sully a rozprostírá se ve čtyřech podlažích. Trochu vám poradím co stojí za to vidět a kam třeba stačí opravdu jen nahlédnout. Asi nejlepší je, než se poženete do Denonu k Moně Lise, začít historií samotného Louvru a jeho základy. Egypt, Mezopotámie, Antika a částečně i francouzské sochařství stoprocentně stojí za to vidět. Zajímavé je i italské malířství, včetně zmiňované Mony Lisy. Naopak druhé patro stačí jenom projít a to samé platí i o pokojích Napoleona. Louvre rozhodně navštivte!

Čtvrtek byl opět trochu umělecký. Vydali jsme se do Montmartru, což je umělecká čtvrť a v minulosti byste tu mohli potkat Picassa, Appolinaira, Légera, Matisse a mnoho dalších. dnes je tu stále spousta portrétistů, kteří vám budou nabízet své služby (cca. 50eur za portrét). Po procházce uličkami této čtvrti jsem došli až na "kopec" na němž se tyčí bílá budova Sacre Couer. Odtud je překrásný výhled na panorama Paříže.
Zpátky jsem jeli minilanovkou (platí na ni lístky na metro) - vám bych to doporučovala obráceně - nahoru lanovkou a dolů pěšky :) Náš výlet pokračoval k trochu jinak známé památce Paříže - Moulin Rouge. V noci musí být opravdu nádherná, za denního světla mi připadala tak trochu omšelá...ale je to noční podnik, tak koho by zajímal vpoledne :) Dále jsme se metrem přesunuli do futuristické čtvrti La Defense, kde je největší atrakcí tzv. Okno, které stojí v přímé linii s Obeliskem a Vítězným obloukem. Později přišla podvečerní procházka k Technickému muzeu a do krásného parku Des Buttes Chaumont, který nechal vybudovat Napoleon III., kde jsou nádherné vodopády i jeskyně. Pokračovali jsme ke Královskému paláci, kde po celém nádvoří stojí různě vysoké černo-bílé sloupky. Procházku noční Paříží jsme zakončili u Madeline, která je známá svými 36 korintskými sloupy.

Pátek začal cestou ke známé Invalidovně a pak konečně výstup na Eiffelovu věž. Doporučuji buď si vyhledat čas, kdy je tu málo turistů nebo trochu předbíhat. Jistě by se vám nechtělo strávit 3 hodiny na sluníčku :-) Nemusíte ani jezdit výtahem až úplně nahoru, abyste viděli krásu Paříže z ptačí perspektivy. Zážitek je si vyšlapat všech 700 schodů do druhého patra. Výhled je nádherný. Jsou tu i popisky, na kterou historickou památku se zrovna díváte. No na Eiffelovce nemůžeme zůstat věčně, tak jsme se přemístili o pár kilometrů dál do Národní knihovny (Bibliotheque Nationale de France Francois Mitterrand). Tyto čtyři budovy jsou postaveny ve tvaru otevřených knih, opravdu stojí zato se tam podívat.
V pátek jsme se také konečně dostali do již zmiňované katedrály Notre Dame a vstřebávali její krásu. A tento den nás čekalo i dalších pár hodin strávených v Louvru, protože každý pátek od 18:00 tam mají studenti volný vstup (stačí ukázat ISIC). Aby bylo pro změnu nějaké zpestření a odpočinek od ruchu velkoměsta, zašli jsme do Lucemburských zahrad. Nachází se v nich spousta soch, bust slavných a je to ideální místo pro odpočinek.

Na sobotu bylo naplánováno spoustu věcí, ale pro Francouze to byl ještě trochu zajímavější den - 14.7. byla dobyta Bastilla a Pařížané to náležitě oslavovali. Některé stanice metra se zavírali, ulice brázdily tanky a všude byla spousta vojáků. To nám však nezabránilo vydat se na Hřbitov neviňátek, kde jsou pohřbeny významné osobnosti jak např. Citroen, Beckett, Sartre a spousty dalších. Po procházce tímto hřbitovem nás upoutalo tržiště plné barev a vůní; zde se dalo koupit vše od zeleniny, ovoce přes ryby, šaty či boty, ale na oblečení jsme si počkali až do blízké galerie La Fayette. Co vás ve čtvrti Montparnasse , kde dříve lidé kvůli zápachu z blízkého hřbitova na ulicích omdlívali, ještě zaujme? Montparnasská věž, která nabízí zajímavý výhled na centrum Paříže a nahoru se můžete lehce dopravit výtahem.
Později jsme si udělali menší výlet kolem Francouzského institutu a Notre Dame až k Sorbonně. No a metrem popojíždíme k Muzeu Orsay - teda já sama se jdu podívat na umění, které navazuje na Louvre a můj přítel si udělal procházku k Invalidovně, do Muzea Armády - kde se mimochodem neplatil vstup, a na Trocadero.
Orsay stoprocentně stojí za návštěvu, najdete tu kromě sochařství i velmi významné malíře (Rambrandt, Renoir, Cézanne, Picasso, van Gogh) a spoustu dalších zajímavých obrazů. Orsay je oproti Louvru útulnější. Muzeum vzniklo přestavbou ze starého nádraží a na průčelí budovy vás jistě zaujmou malebné hodiny.

Poslední den - neděle, začal trochu morbidně, hned po ránu jsem se podívali do katakomb (metro Denfert Rocherau) v té čtvrti, kde jsme byli i v sobotu a nemohli se do katakomb dostat. Ty vznikly kvůli přeplněným pařížským hřbitovům a tak sem byly navezeny miliony koster a lebek. Jsou uspořádány do různých obrazců a dobře nasvíceny. No aspoň se pořád netouláme po historických budovách.
A co bysme to byli za návštěvníky Paříže, kdyby jsme se nepodívali na dvůr Ludvíka XIV. ...
Pááááni, takovýhle mraky lidí nebyly ani u Eiffelovky ani v Louvru u Mony Lisy. Dovnitř Versaillského zámku se nám opravdu nechtělo. Ale do zahrad jsme se aspoň na chvíli kouknout chtěli. Hmm, taková fronta do zahrad a vstup dražší než na Eiffelovu věž? NE, děkujeme, tohle opravdu ne-e. Naštěstí že po levé straně byl přijatelně vyhlížející plotík :-) (výška asi 70cm nás nemohla odradit)...

Zahrady jsou opravdu překrásné a pečlivě udržované, všechna čest Ludvíkovi. Versailles se stavělo celkem 21let a Ludvík si dal opravdu záležet.
Závěr našeho pobytu v Paříži jsme zakončili s lahví vínka pod noční oblohou plnou hvězd a hlavně pod nejromantičtější budovou v celé Paříži :-) V pondělí už jen dlouhý spánek a v 16:00 odjezd směr Praha.

Pokud se vydáte do Paříže, tak vám přeji šťastnou cestu a spoustu nových zážitků.
Jennifer