DOPRAVA PO PAŘÍŽI

Systém městské hromadné dopravy v Paříži je přehledný a nejvýhodnější je používat metro v kombinaci s městskou rychlodráhou RER. Oboje na sebe navazuje lze se dostat odkudkoliv kamkoliv. Ve mětě je celkem 14 linek metra, 5 linek RER a 4 tramvajové linky. Paříž a její okolí je rozděleno do šesti zón, prakticky celé centrum je první zóna, výjmečně se můžete dostat do 2. nebo 3. zóny. Dál pojedete jen na letiště nebo mimo Paříž, např. do Versailles
Také můžete používat autobusy RATP, ale jsou pomalejší a často můžete uvíznou v zácpách. Zajímavou alternativou je půjčit si kolo a projet si město po cyklostezkách.

Mapa zastávek metra  Mapa RER - Paříž + okolí  Mapa zastávek autobusů

Metro + RER
Pařížské metro má přes 300 stanic a jezdí od půl šesté ráno do přibližně jedné hodiny v noci, pro pozdější cesty budte muset použít autobus. RER má pět linek (A-E), narozdíl od metra je rychlejší a některé vlaky nezastavují ve všech stanicích. Při vstupu i výstupu musíte projít turniketem, takže lístek nezahazujte!
Mapu dostanete zdarma u všech informací a také v každě stanici jich je několik. Vše je přehledné a v každém vlaku je podrobně popsána linka, kterou právě jedete i s vyznačením památek a významných míst u příslušné stanice.

Standartní jízdenka stoj €1.50 a platí na hodinu a půl - používat můžete metro, tramvaje, autobusy a linky RER (jen první a druhá zóna).
Pro týdenní pobyt je nejvýhodnější si koupit Carte Orange, což je karta se kterou můžete jezdit neomezeně celý týden v zónách, které si vyberete. Cena závisí na počtu zón, na první dvě zóny (což vám jako turistům bude stačit) stojí €16.30, první tři zóny stojí €21.60. Na tuto kartu budete potřebovat nalepit svoji fotku, tak si ji vezměte sebou nebo se můýete celkem levně vyfotit přímo na zastávce. Nevýhodou je že platí od pondělí do neděle, nezáleží na tom, který den v týdnu si ji koupíte. Kompletní ceník pro ostatní zóny nebo měsíční jízdné je zde. Také si můžete koupit balíček 10 jízdenek (carnet) za €11.10
Další možností je koupit jedno, dvou nebo pěti-denní pass, který je určen pro turisty. Ceník těchto pasů je tady, stejně jako další výhodné jízdenky.

Stanice metra jsou v Paříži čisté, ve těch větších najdete i obchody (ceny hlavně jídla jsou v nich celkem nízké), jen je tu stejně jako ve vlacích spousta žebráků, kteří dokážou být dost dotěrní. Celé metro je spletité, ale přehledné a druhý den se budte již bezproblémů orientovat - v každé zastávce jsou tabule s informacemi o přijíždějících vlacích. Čtěte si je pečlivě, může se stát, že vlak RER jede např. z nádraží Les Halles přímo až na letiště a jinde nezastavuje!
Autobusy
Síť autobusových linek v Paříži je složitější, ale jízda je pohodlná srovnatelná s metrem. Prakticky jediná výhoda je, že se můžete po cestě kochat pohledem na život v pařížských ulicích nebo obdivovat památky. Doprava v Paříži je velice hustá a tak se občas stane, že i autobus uvízne má zpoždění. Jízdenky jsou stejné jako na metro a RER.
Nezapomeňte stisknout červené tlačítko před zastávkou, kde chcete vystoupit.


Pronájem automobilu
Pokud se nehodláte pohybovat jen po centru Paříže a necestujete sami, může se vám vyplatit pronajmout si auto. Pronájem auta v Paříži se dá pořídit od cca. 600Kč na den :)
Takže třeba cesta do Disneylandu nebo Versailles může být mnohem pohodlnější. K porovnání nabídek jednotlivých autopůjčoven použijte náš vyhledavač (tip: na letištích je větší konkurence půjčoven a nižší ceny).


Doprava z/na letiště
Paříž má dvě hlavní letiště - Charles de Gaulle (CDG) a Orly. Celým názvem Roissy - Charles de Gaulle leží asi 15km severovýchodně od Paříže a jezdí sem RER (linka B), na CDG zastavuje tento vlak pod oběma terminály a cesta do centra trvá 15-20min. Další možností je použít Roissy Bus (stojí €8.20 a jede 60min k zastávce Opera v centru). Nejlevnější možností je použít autobus - konkrétně linku 350 (jede až na Gare de l'Est a cesta trvá přibližně hodinu a půl) nebo 351 (jede do zastávky Paris Nation, kde můžete přestoupit na metro linky: 1, 2, 6, 9 nebo RER A). Na oba autobusy musíte použít 3 obyčejné lístky T-Ticket za €1.50 (výhodnější je koupit si Carnet = 10x T-ticket a cena je €11.10)

Letiště Orly je o trochu blíž k centru, ale zase je to složitější s přepravou. První možnost je Orlybus, který jede až k metru Denfert Rocherau a stojí €6.10. Další možnost je předražený Orlyval (vlak, který patří do RER, ale platí se za něj zvlášť - €9.30 za jeden směr).
Nejlevnější a nejepší je použít autobus (linky 183, 285 a 292) a pak přesednout na metro. Např. linka 285 odjíždí od východu D každých 10min (směr Villejuf - Louis Aragon) a tam přestup na metro 7. Na bus stačí lístek za €1.50 a na metro také jeden za €1.50 (celkem €3.00 za cestu do centra, trvá přibližně 40min). Linka 183 jede také k metru 7, ale doveze Vás k zastávce Porte de Choisy a cesta trvá o něco déle - cca. 60min. Bus 292 jezdí k zastávce Rungis - Marchéé International

Dalším letištěm, které se ještě počítá jako pařížské je Beauvais (BVA), které se nachází asi 80km od centra Paříže. Létá sem např. Ryanair; z letiště se do Paříže dostanete za €13 autobusem. Informace a rezervace na www.AeroportBeauvais.com