PAMÁTKY V PAŘÍŽI

TIP - Chcete ušetřit na vstupném? - kupujte vstupenky a lístky online (sleva 10-50%) a pokud chcete navštívit více památek, pořiďte si Paris Pass - ušetří Vám čas i peníze.

Paris Pass

Eiffelova věž(metro: Champs de Mars Tour Eiffel) Odkaz na informace na Wikipedii
Tato 324 metrů vysoká a 10000 tun těžká stavba vznikla roku 1889. stavitelem byl Gustav Eiffel a přestože měla být původně stržena již v roce 1910, stojí zde dodnes. Zpočátku byla věž kritizována, ale postupem času se z ní stala dominanta Paříže.
Věž je přístupná od 9:30 - 18:30 (pěšky po schodech) a výtahem až do 23:45
vstupné €4.00 (studenti €3.10) po schodech 1. a 2. parto a €11.50 až nahoru výtahem.

Carrousel(metro: Pal.Royal-Musee du Louvre) Odkaz na informace na Wikipedii
Carrousel je malé náměstí v areálu Louvru, kde je "malý vítězný oblouk", konkrétně Arc de Triomphe du Carrousel, který je napodobeninou oblouku Septima Severia v Římě. Postaven byl na počest vítězství Napoleona Bonaparta a na jeho vrcholu se tyčí čtyři sochy pozlacených koní. (původně přivezené z Benátské baziliky San Marco, později byly vráceny a dnes jsou na oblouku umístěny kopie)

Královský palác(Palais Royal metro: Palais Royal-Musee du Louvre) Odkaz na informace na Wikipedii
Palác si nechal prosvé potřeby postavit kardinál Richelieu, v současnotsi je sídlem státní rady a ministerstva kultury. V roce 1986 bylo nádvoří paláce osazeno černobílými mramorovýcmi sloupky, které zde jsou dodnes. Kvůli nim se vyplatí toto místo navštívit. Samozřejmě se neplatí vstup.

Place Vendome(metro: Concorde) Odkaz na informace na Wikipedii
Vendomské náměstí má tvar osmiúhelníku a je obklopeno paláci. Uprostřed se tyčí 44m vysoký Vendomský sloup. Zde také naleznete luxusní hotel Ritz

Opera(metro: Musee de l'Opera) Odkaz na informace na Wikipedii Pařížská opera byla postavena v druhé polovině 19.století, ale v současnosti se zde uvádí už jen balet. Je to ale největší opera na světě - do hlediště se vejde až 2000 diváků.
oficiální web

Madeline(metro: Madeline) Odkaz na informace na Wikipedii
Madeline je postavena po vzoru řeckých chrámů a na první pohled zaujme 52 korintských sloupů po obvodu budovy. Původně měla tato stavba sloužit jako památník armádě, ale za Ludvíka XVIII. se z ní stal kostel.
Otevřeno je od 7:00 do 19:00, v neděli jen do 13:30.

Náměstí svornosti - Obelisk(Place de la Concorde metro: Concorde) Odkaz na informace na Wikipedii
Střed náměstí zdobí egyptský Obelisk ze 13.století z Luxoru, který byl darován francouzskému panovníkovi Ludvíku Filipovi. Obelsik má výšku 23 metrů a je vyzdoben hieroglyfy. Obelisk leží na přímce, která prochází z Louvru přes Carrouselský oblouk, Vítězný oblouk až k Grand Arche v La Défense.

Place des Vosges(metro: St.Paul / Chemin-Vert) Odkaz na informace na Wikipedii
Toto čtvercové náměstí se nachází v srdci bývalé šlechtické čtvrti Marais a každá jeho strana měří 108m. Je ze všech stran obklopeno paláci s podloubím a naleznete tu také Muzeum victora Huga.

Bastilla(metro: Bastille) Odkaz na informace na Wikipedii
Na místě bývalé pevnosti, kde začala Velká francouzská revoluce, dnes stojí sloup de Julliet a také nová budouva Opera de la Bastille. z původní pevnosti nezbylo nic víc, než obrys základů, který připomíná místo, kde pevnost stála.

Les Halles(metro: Chatlet-Les Halles) Odkaz na informace na Wikipedii
Les Halles bylo již v dávné minulosti centrem Paříže a obchodu. Platí to i dnes, kdy je Chatlet-Les Halles(dvě propojené stanice) největším uzlem metra a RERu v celé Paříži. Přímo nad tímto nádražím je obrovské nákupní centrum Forum des Halles. Nedaleko odsud je také budova Centre Pompidou. Tento architektonický skvost v sobě zahrnuje muzeum, galerie, knihovnu a další. Budova má rozvod veškerých sítí na vnějšku a její futuristický vzhled patří k nejzajímavějším v celé Paříži.
Nedaleko odsud, na okraji Les Halles je i kostel sv.Eustacha, který je považován za nejhezčí, hned po Notre Dame.

Champs Elysées(metro: George V / Franklin-D.Roosevelt) Odkaz na informace na Wikipedii
Nejznámější pařížský bulvár je 100 metrů široký a táhne se od Tulierských zahrad až k Vítěznému oblouku. Tato ulice je velmi prestižní, takže dnes tu sídlí banky, pojišťovny, luxusní obchody a také tu naleznete např. autosalon Peugeot. Přibližně třetina bulváru je obklopena parky s nejrůznějšími sochami apod.(směrem od Náměstí svornosti). Procházka po této třídě nesmí ve vašem programu chybět.

Paris Pass

Vítězný oblouk(Arc de Triomphe - metro: Charles de Gaulle Etoile) Odkaz na informace na Wikipedii
Oblouk se nachází na Place de Gaulle a je 50m vysoký. V mohutné budově se nachází také muzeum a nahoře je vyhlídková terasa, která nabízí vynikající výhled po okolí a také všech 12 bulvárů a ulic, které na tomto náměstí začínají. Pod Vítězným obloukem se také nachází hrob neznámého vojína a od roku 1920 oblouk slouží i jako památka všem francouzům padlým ve válce. V roce 1982 postavila Severní Korea podobný, ale o trochu větší oblouk při oslavě narozenin Kima II.
Otevřeno 9:30-18:00, v pátek zavřeno.

Velký palác(Grand Palais - metro: Champs Elysées Clemenceau) Odkaz na informace na Wikipedii
Palác byl stejně jako Malý palác postaven pro světovou výstavu v roce 1900 a dodnes slouží k nejrůznějším výstavám. Budova je zdobena dvacet metrů vysokými iónskými sloupy a je propojena s Palácem objevů, kde je mimo jiné i planetárium.
oficiální web

Malý palác(Petit Palais - metro: Champs Elysées Clemenceau) Nachází se hned naproti přes ulici od Velkého paláce a je tu rozsáhlá sbírka převážně francouzského umění 19. a 20. století. Dále tu probíhají různé menší výstavy.
Vstup je zdarma.

Invalidovna(Invalides - metro: Invalides / La Tour-Maubourg) Odkaz na informace na Wikipedii
Tato překrásná barokní stavba vznikala koncem 17. a začátkem 18. století. Měla sloužit jako ubytovna pro staré a chudé. V areálu Invalidovny se dnes nachází Muzeum armády (vstupné je gratis) a také zde naleznete nejrůznější modely měst, ostrovů a pevností Francie (Museé des Plans-Reliefs), vstupné taky zdarma.
oficiální web

Montparnasse(metro: Montparnasse) Odkaz na informace na Wikipedii
Je to jedna z oblíbených pařížských čtvrtí. Doporučuji prohlídku místního hřbitova, kde je pohřben např. Sartre, Becket nebo Citroen. Další zajímavou alternativou je Montparnasská věž, která nabízí pohled na Paříž z výšky přes 200m (cena €7.00). Zajímavější je ale navštívit katakomby, vstup je uprostřed náměstí Denfert Rocherau (metro: Denfert Rocherau). Je zde uloženo několik miliónů koster z dob, kdy byly kvůli moru přeplněny hřbitovy.
Studentské vstupné do katakomb €3.50

Versailles(metro: Versailles-Rive Gauche) Odkaz na informace na Wikipedii
Ludvík XIV. se rozhodl přesídlit z Louvru a tak nechal přestavit lovecký zámeček 20km od Paříže. Za 50 let bylo Versailles přestavěno na jeden z nejhezčích zámků na světě. Hlavní palác, ve kterém se nachází i slavný Zrcadlový sál doplňuje ještě Grand Trianon a Petit Trianon, dále se v areálu nachází malá vesnice Le Hameau.
Zámek je otevřen od 9:00 do 17:00 kromě pondělí, vstupné je €13.50. Existuje ale také řada slev např. od 16:00...
Okolo zámku se rozprostírají zámecké zahrady. Celková plocha přesahuje 100ha a jsou obdivuhodne udržované. Pokud máte na návštěvu max.půl dne, doporučuji navštívit jen zahrady - do zámku jsou obrovské fronty.
Vstup do zámeckého aprku je €7.00
oficiální web

ostrov Cité

Paris Pass

Notre Dame(metro: Cité / Sant Michel-Notre Dame) Odkaz na informace na Wikipedii
Gotická katedrála Matky Boží je jedním z nejvýznamnějších symbolů Paříže. Stavěla se téměř dvě století a v minulosti se zde odehrála řada významných událostí, mimo jiné i korunovace Napoleona. Na náměstíčku před vstupem do katedrály můžete také najít Point zero, což je oficiální střed Paříže, odkud se měří všechny vzdálenosti.
Katedrála je otevřena denně od 10 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
oficiální web

Saint Chapelle(metro: Cité / Chatlet) Odkaz na informace na Wikipedii
Gotická kaple, která měla původně sloužit Ludvíkovi IX. k uložení relikvie. Skládá se ze dvou kaplí - horní a dolní. Obzvláště ta horní působí úchvatně, díky své architektuře a tomu, že obrovskou část celé kaple zaujímají zdobená okna. Přístupná je od půl desáté do 18:30, kromě úterý.

Conciergerie(metro: Cité / Chatlet) Odkaz na informace na Wikipedii
Další významná stavba na tomto ostrově, Conciergerie byla vybudována během 14.století a po většinu času sloužila jako vězení. Za francouzsklé revoluce zde byly uvězněny tisíce lidí čekajících na popravu, mezi nimi např. i Marie Antionetta.
Otevřeno 9:30 - 18:30, vstupné je €6.50 (studenti €4.50)
oficiální web

Montmartre
Sacre Coeur(metro: Anvers) Odkaz na informace na Wikipedii
Bazilika se nachází na kopci Montmartre a poskytuje jedinečný rozhled na Paříž a její centrum. Cestu nahoru si lze zpříjemnit použitím krátké lanovky (platí na ni lístek z metra). Posledních pár metrů je třeba překonat po mohutném schodišti. Kousek od baziliky se nachází náměstí Palce du Tertre, které je přecpáno turisty a můžete se zde nechat nakreslit či namalovat. Umělců je tu opravdu spousta.
oficiální web Montmartru

Moulin Rouge(metro: Blanche) Odkaz na informace na Wikipedii
Nejznámější pařížský noční podnik. Byl založen již roku 1889 a vévodí mu větrný mlýn umístěny na střeše. Doporučuji navštívit až večer; ve dne budova příliš neupoutá.
oficiální web

La Défense(metro: La Défense) Odkaz na informace na Wikipedii
Moderní čtvrť se nachází na ploše 130ha a výstavba začala v roce 1955. Přes den je tu velice rušno a v administrativních budovách pracuje přes 40000 lidí, ale v noci nepůsobí liduprázdná čtvrť příliš dobře. Vedle spousty mrakodrapů je tu také Grad Arche (Velké okno), které je považováno za dominantu celého okolí.
Vstupné na vyhlídku je €9.00 (studenti €7.50).

Latinská čtvrť
Sorbonna(metro: Cluny-La Sorbonne) Odkaz na informace na Wikipedii
Pařížská univerzita, její založení s edatuje k roku 1253, kdy zde byla založena kolej pro chudší studenty. Postupně se rozrostla až do dnešního komplexu několika budov. Přístupná je pro turisty dnes jen část, např. nádvoří se slunčními hodinami nebo knihovna.
oficiální web

Pantheón(metro: Luxembourg) Odkaz na informace na Wikipedii
Tento novooklasický kostel se během francouzské revoluce stal chrámem Slávy a byli zde pohřbívání významní lidé (Rousseau, Victor hugo, Zola, Voltaire). Na vrchol kopule Pantheonu vede 425, ale výhled je nádherný. Otevřeno 9:30 - 18:30

Lucemburský palác a zahrady(metro: Odeon / Luxembourg) Odkaz na informace na Wikipedii
Palác dala postavit Marie Medicejská, za revoluce z něj bylo vězení a od dob Napoleona zde sídlí Senát. Mnohem zajímavější jsou ale Lucemburské zahrady, které jej obklopují. Je to jeden z nejhezčích pařížských parků a najdete zde spoustu soch a jiných uměleckých děl, fontán a také hřišť. Ideální místo k odpočinku.